Role sester v léčbě závislosti na tabáku na oddělení TRN vyškovské nemocnice

24.03.2015 09:36

V České republice zkouší přestat kouřit každý rok téměř milión kuřáků. Podaří se to jen asi
2% z nich, protože přestávají kouřit bez jakékoliv odborné pomoci.

Všeobecné sestry jako součást zdravotnického týmu mají velký podíl na zvýšení úspěšnosti léčby závislosti na tabáku jak v nemocniční, tak i ambulantní péči.

Vyškolené sestry na lůžkovém plicním oddělení Nemocnice Vyškov provádějí krátkou intervenci, která trvá několik minut a má pomoci pacientovi - kuřákovi přestat kouřit a nebo posílit jeho přesvědčení o nutnosti přestat kouřit.

Tento program se skládá z 5 bodů - otázek, které sestra položí pacientovi -  anglicky 5A, česky 5P:

1) Ask, Ptát se na užívání tabáku

2) Advise, Poradit - jasné doporučení přestat kouřit

3) Assess, Posoudit ochotu přestat kouřit

4) Assist, Pomozte přestat kouřit

5) Arrange follow-up, Plánujte kontroly

Tuto krátkou intervenci a její výsledek zaznamenává do zdravotnické dokumentace pacienta.

Pokud pacient - kuřák chce přestat kouřit a potřebuje intenzivní léčbu závislosti na tabáku, dostane doporučení na specializované pracoviště našeho oddělení - Poradnu pro odvykání kouření, která
je v prostorách plicní ambulance - I. patro polikliniky Vyškov - ordinační doba - středa 14:00-15:00 hodin po předchozí  telefonické domluvě na čísle 517 315 416.

Šárka Kolouchová, vrchní sestra TRN