Ušní, nosní, krční - otorinolaryngologické oddělení (ORL)

VEDOUCÍ ODDĚLENÍ: ZÁSTUPCE PRIMÁŘE: VRCHNÍ SESTRA:
prim. MUDr. Stanislav Korman
MUDr. Zdeněk Jurtík
Hana Dvořáčková

Struktura oddělení:

• lůžkové oddělení
  • příjmová ambulance
  • odborná ambulance
  • ambulance poliklinika
  • operační sál
  • zákrokový sálek

OSTATNÍ PERSONÁL:

•  2 lékařky
  • 10 všeobecných sester
  • 1 sanitářka

Oddělení má akreditaci pro postgraduální specializační vzdělávání v oboru otorinolaryngologie

PRÁCE ODDĚLENÍ:

Na oddělení se nacházejí dvou až pětilůžkové pokoje. K běžné denní hygieně je na každém pokoji k dispozici umyvadlo, na chodbě oddělení jsou k dispozici dámské a pánské toalety a sprchy. Sociální zařízení pro děti je samostatné v dětské části oddělení.

Součástí oddělení je i dětská herna, kde je umístěn DVD přehrávač, TV, hračky, knížky, dětský stoleček se židličkami, herní koberec. Ve spolupráci s dětským oddělením dochází za dětskými pacienty také učitelka z mateřské školy při nemocnici. U hospitalizovaných dětí je možnost doprovodu rodičů.

V zadní části oddělení je umístěna jídelna, kde je možné ve volném čase sledovat televizi.

ORL oddělení se zabývá diagnostikou a léčbou nemocí hlavy a krku. Patří sem nemoci uší, nosu a vedlejších dutin nosních, hltanu, hrtanu, jícnu a krku. Poskytujeme konzervativní a chirurgickou léčbu při onemocnění těchto orgánů.

Ročně je hospitalizováno přes tisíc pacientů, a to nejen z našeho okresu, ale i z okresu Blansko, Prostějov a Brno-venkov.

Provádíme některé výkony z plastické chirurgie, a to zejména plastické operace ušních boltců- AURICULOPLASTIKA, které u dětí do desátého roku života hradí zdravotní pojišťovna (později si plastiku hradí sám pacient).

Další operace se týkají vnějšího a středního ucha. U dětí (ale i u dospělých) často dochází ke vzniku chronického zánětu středního ucha, v tomto případě zavádíme ventilační drenáž do bubínku. Při pozánětlivých a poúrazových perforacích provádíme plastiku bubínku a rekonstrukci převodního aparátu středního ucha.

Vybočení nosní přepážky způsobuje zhoršené dýchání přes nos, trvalou rýmu, bolesti hlavy a jiné potíže; v tomto případě provádíme plastickou operaci přepážky- SEPTOPLASTIKA. Při onemocněních vedlejších dutin nosních operujeme endoskopickou metodou přes nos, kdy rozšiřujeme vývody vedlejších nosních dutin do nosní dutiny- FESS. Při neprůchodnosti nosní dutiny způsobené zbytněním sliznice skořep se provádí tzv. turbinoplastika.

U chronického zánětu nosohltanové mandle, zejména u dětí, a u chronického zánětu patrových mandlí- TONSILECTOMIE, odstraňujeme mandle v celkové narkóze. Odstranění nosohltanové mandle provádíme endoskopickou metodou - ADENOTOMIE. Zhoubné a nezhoubné nádory hrtanu operujeme metodou laryngomikrochirurgie za použití mikroskopu - MLCH. Odstraňujeme cizí tělesa a stavíme krvácení z ORL orgánů. Odstraňujeme kožní nádory na hlavě a krku. Úzce spolupracujeme s neurology při diagnostice a léčbě závrativých stavů. Podáváme infuzní léčbu při nemocech vnitřního ucha.

V současnosti je většina operací prováděna v celkové narkóze. Plánované operační výkony provádíme vždy druhý den po přijetí pacienta k hospitalizaci. Oddělení disponuje 2 operačními sály, z nichž jeden je využíván k výkonům v celkové anestezii s kvalitním technickým vybavením a druhý sál je potom využíván k menším výkonům v lokální anestezii, ať už ambulantních či hospitalizovaných pacientů.

V rámci možností poskytujeme i nadstandardní služby – viz. ceník nadstandardních služeb (2015).

ORL oddělení se nachází v samostatném pavilonu spolu s oddělením neurologickým. Po dokončení stavebních prací na pavilonu mezioborové neurologické JIP je oddělení propojeno také vestibulem s hlavní budovou nemocnice. Pacientům se tak zvýšila dostupnost ostatních oddělení a ambulancí. Vzhledem k současnému dispozičnímu řešení oddělení a rozmanité struktuře hospitalizovaných pacientů je třeba provést v budoucnu rekonstrukci budovy tak, aby oddělení odpovídalo požadovaným parametrům, a to zejména hospitalizovaným dětem a jejich doprovodu.

Ušní, nosní, krční - otorinolaryngologické oddělení (ORL)

Máte dotaz k ORL oddělení? Napište nám!

* - označená pole jsou povinná

Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.