Plicní oddělení

Plicní oddělení je součástí vyškovské nemocnice téměř od jejího založení. Je tvořeno moderně vybavenou lůžkovou stanicí s osmi pokoji s vlastním sociálním zařízením, jeden pokoj je jednolůžkový, nadstandardní. Součástí oddělení je i ambulance na poliklinice. Věnujeme se především plicním nemocem, jako jsou zápaly plic, akutní a chronická onemocnění průdušek, choroby pleury a také nádory či plicní fibróza, kde spolupracujeme s dalšími odborníky. Zabýváme se také diagnostikou, prevencí a léčbou tuberkulózy a plicními projevy revmatologických či kardiologických chorob. Odděleni disponuje video bronchoskopem umožňujícím endoskopické vyšetření dýchacích cest, dále ultrazvukovým přístrojem, několika spirometry, oxymetry a inhalátory. V dohledné době se přístrojová technika rozšíří o nový body pletysmograf, umožňující detailnější posouzení funkce plic i provádění bronchokonstrikčních testů při podezření na astma, takže již k těmto vyšetřením nebude nutné pacienty odesílat do Brna. Ambulance na poliklinice je otevřena každý všední den. Kvůli maximálnímu zkrácení pobytu v čekárně je zaveden objednávkový systém (lze se telefonicky domluvit na čísle 517 315 560), akutní stavy jsou ošetřovány bez objednání. K ambulanci patří také poradna pro odvykání kouření. Plicní ambulance provádí rovněž očkování proti tuberkulóze. S tuberkulózou se nyní setkáváme méně často, dalších plicních nemocí však v souvislosti se stárnutím populace, epidemií tabakismu, znečištěním zevního prostředí a klimatickými změnami naopak přibývá. Některé plicní onemocnění tak může v průběhu života postihnout prakticky každého. Jedná-li se o vážnější problém, plně kvalifikovaný tým lékařů a sestřiček vyškovského plicního oddělení Vám rád pomůže.

MUDr. Milan Judásek, primář plicního oddělení

Plicní oddělenípdf165.53 KB