Uveřejněno ve Vyškovských novinách dne 1. 11. 2019

Centrum léčebné rehabilitace nemocnice Vyškov, p. o

Centrum  léčebné  rehabilitace  poskytuje  komplexní  rehabilitační  péči  pacientům v ambulantní a lůžkové části. Má široké spektrum pacientů všech věkových  skupin  (včetně  novorozenců),  o  které  se  stará  tým  rehabilitační  lékaři,  fyzioterapeuti, ergoterapeuti a zdravotní sestry. Mezi nejčastější diagnózy pacientů  patří  onemocnění  páteře,  kloubů,  stavy  po  úrazech  a  operacích  pohybového aparátu, po cévních mozkových příhodách. Od r. 2015 je naše centrum součástí programu Iktových center.

Fyzioterapeuti,  kromě  nejčastější  individuální  pohybové  terapie,  provádějí  měkké  a  mobilizační  techniky,  reflexní  masáže,  školu  zad  i  speciální  rehabilitační  metodiky,  např.:  Vojtova  reflexní  terapie,  Bobath  koncept  včetně  Baby  Bobath,  metodika  podle  Mojžíšové,  SM  systém,   manuální   lymfodrenáže   a   spoustu   dalších.   Výrazným  pomocníkem  fyzioterapeutů  jsou  přístroje:  motomed – kombinovaný přístroj umožňující aktivní či pasivní  cvičení  horních  i  dolních  končetin,  motodlahy,  které  pasivním  cvičením  přispívají  ke  zlepšení  pohyblivosti  v  kyčlích,  kolenou,  hleznu  a  rameni.  Práci  jim  usnadňují i hydraulická chodítka Taurus. Začátkem roku 2014 jsme získali nové moderní přístroje s funkcí biologické zpětné vazby  dynamický chodník Zebris pro analýzu a nácvik správné chůze, Armeo – přístroj pro rehabilitaci horní končetiny s motivační vizuální zpětnou vazbou. Dále přístroj pro rehabilitaci ruky Amadeo.

Další  specifické  činnosti  a  techniky  využívá  ergoterapie.  Ergoterapeut  pomáhá lidem s určitým omezením zvládat každodenní činnosti, včetně nácviku konkrétních dovedností.

Na  pracovišti  fyzikální  terapie  aplikujeme  různé  druhy  kontaktní  i  bezkontaktní elektroterapie, sonoterapii, magnetoterapii, laserovou terapii, přístrojové  lymfodrenáže.  Používáme  moderní  elektroterapeutické  přístroje,  ty  nejnovější jsme dostali v rámci dotace EU v r. 2018.

Na  vodoléčbě  provádíme  vířivé  koupele  končetinové  i  celkové,  perličkové koupele, podvodní masáže, cvičení v bazénu.

Naše pracoviště nabízí i služby nehrazené zdravotními pojišťovnami, za přímou úhradu  klasické masáže, laser terapii, kineziologický taping a přístrojové lymfodrenáže.

MUDr. Milena Neckařová, primářka centra léčebné rehabilitace