Chrápání s poruchou až zástavou dýchání je vážný, ale léčitelný stav.

Tisková zpráva, Vyškov, 04.04.2024

Chrápání s poruchou až zástavou dýchání je vážný, ale léčitelný stav.

Na plicní ambulanci Nemocnice Vyškov jsme letos v březnu zahájili vyšetřování poruch dýchání ve spánku u dospělých. Jedná se o orientační skríningové vyšetření (cílené vyhledávaní), zda je či není přítomna nějaká abnormalita. V lehčím případě může jít jen o mělké dýchání, které ale vede k nedostatečnému okysličování krve, v tom těžším případě s vážnějšími následky pak může jít o zástavu dechu.

Kdy zejména máme pomýšlet na spánkovou apnoe? Odpovídá primář plicního oddělení vyškovské nemocnice, MUDr. Milan Judásek: „Jedná se o poruchu postihující hlavně muže středního a vyššího věku, často s obezitou. Nemocní v noci chrápou, stěžují si na únavnost a nevyspání, bolesti hlavy, někdy sexuální dysfunkci. Spánková apnoe bývá v některých případech příčinou vysokého krevního tlaku či tvorby nadměrného množství červených krvinek a zvyšuje tak riziko kardiovaskulárních příhod.“

Ke skríningu je využíván přístroj ResMed ApneaLink Air. Jde o malou krabičku, kterou si pacient pásem připne doma večer před ulehnutím k hrudníku. S ní je spojená nosní kanyla, která sleduje průtok vzduchu nosem. Dále je součástí přístroje čidlo na prst, které monitoruje okysličení krve.

„Při pozitivním výsledku tohoto testu pacienty odesíláme na spánkovou laboratoř, kde se během krátké hospitalizace provádí podrobnější vyšetření a následně se případně nastavuje také náležitá terapie. Léčba spánkové apnoe zahrnuje většinou používání speciálního přístroje s maskou, která se v noci nasazuje na obličej. Přístroj zvýšeným tlakem udržuje ve spánku průchodnost dýchacích cest, označuje se proto někdy jako tlaková dlaha“, popisuje postup léčby primář Judásek.

Jak uvádí ředitel nemocnice JUDr. Zdeněk Horák, MBA: „Poruchou dýchání ve spánku trpí poměrně velké množství lidí. Touto nabídkou vyšetření rozšiřujeme služby pro naše pacienty, kteří jsou zejména z okolí. Nemusí tedy při podezření na tento obtěžující a potenciálně nebezpečný zdravotní problém dojíždět hned do vzdálenějších zdravotnických zařízení. Na příslušné centrum se obrací až v případě patologického nálezu tohoto jednoduchého a minimálně zatěžujícího vyšetření.“

Zájemci o toto skríningové vyšetření se mohou na plicní ambulanci Nemocnice Vyškov objednávat na telefonním čísle 517 315 560 v době mezi 14:00 - 15:00 hod., nebo se ozvat na mail plicni@nemvy.cz

Vyšetření je hrazeno ze zdravotního pojištění. Pacient si musí pouze zakoupit dvě tužkové baterie.