Nemocnice Vyškov otevírá nové pracoviště magnetické rezonance

Tisková zpráva, Vyškov, 5.10.2023

Nemocnice Vyškov dokončila jeden ze svých velkých investičních projektů plánovaných pro letošní rok. Jde o nové pracoviště magnetické rezonance (MR). Tato moderní zobrazovací metoda umožňuje trojrozměrné zobrazení vnitřních orgánů. Lékaři tak rychle a přesně lokalizují, ale hlavně bezbolestně diagnostikují různé patologické stavy v těle nemocného,   a to bez použití ionizačního záření. Projekt byl spolufinancován z IROP částkou 150 mil. Kč. Celková hodnota investice se kterou souvisely i další rozsáhlé stavební úpravy byla ve výši 161 mil. Kč.

Pacienti běžně pro tento druh vyšetření používají název „tunel“. Lékaři tímto způsobem získají řezy jednotlivých částí tkání, které si pak mohou spojit do 3D výsledného obrazu vyšetřovaného orgánu. A v něm pátrají po různých patologických stavech, jako je zánět, nádor, metastázy při onkologických onemocněních, ale zjistí i úrazové nebo poúrazové stavy.

”Tato investice je pro nás mimořádně důležitá. Magnetická rezonance do nemocnice naší velikosti a významu nepochybně patří. Rozšiřuje služby stávajícího radiodiagnostického pracoviště ke kterému patří počítačová tomografie (CT), ultrazvuk (UZ) nebo “klasický” rentgen (RTG)“, říká ředitel Nemocnice Vyškov, JUDr. Zdeněk Horák, MBA.

Nezanedbatelný je přínos magnetické rezonance pro nemocné vyškovského regionu. Nejen     v nemocnici, ale také ve spádové oblasti, kde žije více než 90 000 obyvatel doposud toto pracoviště chybělo.  Lidé museli jezdit do vzdálenějších zdravotnických zařízení. Nyní se jejich komfort rozhodně zvýší.

Primář Radiodiagnostického oddělení, MUDr. Pavel Keder popisuje, co vše bylo při výběru nového přístroje zohledňováno: “Při výběru typu MR jsme dbali zejména na komfort pacienta. Systém umělé inteligence japonského výrobce našeho přístroje nám dovolí zkrátit reálný čas vyšetření o ⅓ až ½, což je v rámci České republiky téměř unikátní. Průměr otvoru “tunelu” dovolí vyšetření i pacientů s nadváhou a v kombinaci s jeho nejkratší délkou na trhu by se měl pacient cítit během vyšetření pohodlněji. Během pořizování záznamů také pacient nemusí mít sluchátka proti hluku, přístroj ve srovnání s konkurencí není nepříjemně hlučný. Všechny uvedené výhody jsem měl možnost vyzkoušet sám na sobě jako pacient.  Doplním, že jsme pořídili také anesteziologický přístroj, který umožňuje „přispání“ pacientů s klaustrofobií, což je již jen pomyslná třešnička na dortu našeho nového pracoviště magnetické rezonance“.

V souvislosti s vybudováním nové MR došlo i ke stavebním úpravám Centra léčebné rehabilitace. „Toto pracoviště dostalo moderní kabát a svým komfortem je srovnatelné s obdobnými zařízeními. A troufám si říct, že svým špičkovým vybavením je v mnohém i předčí, o čemž svědčí slova stážujících lékařů a fyzioterapeutů. Osobně také vnímám, jak důležité je příjemné pracovní prostředí pro naše zaměstnance.  A pokud je to propojeno i s erudovaným, vlídným a přátelským pracovním týmem, který se u nás o nemocné stará, věřím, že jsou to atributy, které k nám pomohou přilákat další kolegy z oboru“, doplňuje ředitel nemocnice.