Policisté a dobrovolníci darovali Nemocnici Vyškov 29 700 ml krve

Tisková zpráva, Vyškov, 14.9.2023

Ve středu 13.9.2023 proběhla na Hematologicko-transfuzním oddělení Nemocnice Vyškov akce pod názvem „Daruj krev s policií a 211“. Policistů z vyškovského územního odboru, kteří se těchto akcí pořádaných pod záštitou zdravotní pojišťovny Ministerstva vnitra zúčastňují pravidelně a opakovaně, bylo tentokrát 9. A k nim se následně připojilo dalších 57 zájemců, z nichž 2 byli z řad civilních zaměstnanců policie. Podařilo se tak získat všechna zastoupení krevních skupin (A, B, AB, 0) nezbytných pro nemocné.

„Všichni zájemci, kteří se rozhodli krev darovat si museli přivstat, odběry probíhaly již od 6 hodiny ranní a vše jsme zvládli do 10 hodiny. Samotný odběr krve od zdravých dárců se provádí z jednoho žilního vpichu do jednorázové odběrové soupravy. Odebírá se 450 ml krve a jeden odběr trvá od 8 do 12 minut. Odebraná plná krev je okamžitě zpracována na koncentrát červených krvinek, který má expiraci 42 dní a na  plazmu, která se šokově mrazí a její doba použitelnosti je až  3 roky. Celkem jsme tak pro potřeby našich pacientů získali 29 700 ml krve“, říká primářka Hematologicko-transfuzního oddělení, MUDr. Růžena Závodná.

Důvodem těchto akcí je, získávat pravidelné dárce krve. Těch v posledních letech znatelně ubývá. V současné době chybí v ČR asi 100 000 dárců krve.

Ředitel Nemocnice Vyškov, JUDr. Zdeněk Horák, MBA vyjadřuje upřímné poděkování: „Velmi si vážíme dlouhodobé spolupráce vyškovských policistů s naším zdravotnickým zařízením, které se spádově stará o více než 90 000 obyvatel tohoto regionu. Tímto chci poděkovat všem dárcům krve, kteří tuto cennou tekutinu darují dobrovolně a nezištně a zachraňují to nejcennější, lidský život“.

O nás

Nemocnice Vyškov, p. o. Jihomoravského kraje byla založena v roce 1951. Ambulantní a lůžkovou péči poskytuje pro spádovou oblast s více než 90 000 obyvateli.  Zaměstnává přes 800 lidí. Má 11 lůžkových oddělení, 20 specializovaných ambulancí, ordinaci praktického lékaře pro děti a dorost, onkologický stacionář, radiodiagnostické oddělení, akreditované laboratoře, lékárnu. Provozuje LSPP. Hospodaří s vyrovnaným rozpočtem. Sídlí zde výjezdová základna ZZS JMK.