prim. MUDr. Jana Kadlčíková
Vedoucí oddělení
prim. MUDr. Jana Kadlčíková
Vedoucí oddělení
MUDr. Marek Barteys
Zástupce vedoucího
Mgr. Ludmila Ryšková
Vrchní sestra
telefonické informace od 14:00 do 15:00 hod.
Neurologické oddělení Nemocnice Vyškov bylo otevřeno v r. 1971, v roce 1988 byla uvedena do provozu jednotka intenzivní péče.
Poskytuje péči pacientům s neurologickým onemocněním ve spádovém regionu Vyškov, ( asi 90 000 obyvatel), v péči o cévní mozkové příhody i části regionu Hodonín a Kyjov.
Oddělení má akreditaci pro postgraduální specializační vzdělávání v oboru neurologie
Od dubna 2012 máme nové prostory ambulantních pracovišť s důstojným zázemím pro pacienty a neurologické mezioborové JIP, coby základu Iktového centra. Investory byly Nemocnice Vyškov a JMK, financování dalšího vybavení proběhlo také z prostředků Integrovaného operačního programu Evropské unie. Od května 2019 z důvodu rekonstrukce budovy neurologie je oddělení přestěhováno do náhradních prostor se sníženým počtem lůžek.
V současné době má odd. 30 lůžek pro muže i ženy a 5( +1) plně monitorovaných na jednotce intenzivní péče. Péči o pacienty zajišťuje 10 kvalifikovaných lékařů, 2 rezidentky, 17 sester a 4 sanitáři.
V r. 2018 bylo hospitalizováno 1.345 pacientů, z toho 315 na JIP, ambulantní a konziliární vyšetření v odborné a příjmové ambulanci dosáhla počtu 10383.
Oddělení poskytuje komplexní léčebnou a diagnostickou péči v celém oboru neurologie se speciálním zaměřením na cévní mozkové příhody - v roce 2015 byl oddělení udělen statut centra vysoce specializované péče o pacienty s iktem ( do roku 2020), podle § 112 odst. 5 zákona č. 372/2011Sb. V roce 2018 bylo hospitalizováno 320 pacientů s tímto onemocněním.
Trombolytickou terapii ischemického iktu provádíme od roku 2005 - ve vybraných případech se podaným lékem uvolňuje uzávěr tepny mozku, čímž je možné zabránit odumření mozkové tkáně a ochrnutí pacienta. Jedním z nutných předpokladů takové léčby je včasné přijetí pacienta a léčba do 4,5 hod. od vzniku příznaků mozkové příhody. V roce 2018 bylo u nás tímto způsobem léčeno 33 pacientů, což je 14,8 % z celkového počtu ischemických mozkových příhod.
Od roku 2004 provádíme ošetřování pacientů po cévních mozkových příhodách a úrazových postiženích mozku metodou bazální stimulace. Je to týmová práce lékařů a sester, která směřuje ke zlepšení kvality života ochrnutých pacientů a může pokračovat po zaškolení rodiny péčí v domácích podmínkách. Jsme jedním z mála oddělení v republice, kde kurz bazální stimulace absolvovala většina lékařů a sester našeho oddělení.
U indikovaných pacientů po prodělané cévní mozkové příhodě s následným hybným postižením poskytujeme léčbu spasticity ( svalové ztuhlosti) botulotoxinem – s navazující komplexní rehabilitační péčí ve spolupráci s CLR.
Současně diagnostikujeme a léčíme i další onemocnění centrálního nervového systému i periferních nervů - demence, centrální hybné poruchy ( Parkinsonova choroba a syndrom), toxické i metabolické postižení mozku i periferních nervů, nervosvalová onemocnění, akutní a chronická zánětlivá onemocnění mozku a míchy, roztroušenou sklerózu mozkomíšní, záchvatová onemocnění ( epilepsie) a bolesti hlavy.
V rámci spádové oblasti zabezpečujeme ambulantní vyšetření objednaných a dispenzarizovaných pacientů - nově byla otevřena v r. 2014 cévní ambulance pro pac. po CMP, provádíme nepřetržitou konziliární činnost pro ostatní lůžková oddělení nemocnice. Specializované diagnostické metody jsou prováděny v EEG a EMG laboratoři, stejně jako ultrazvukové vyšetření mozkových tepen.
Za úhradu provádíme plynové obstřiky zejména u hospitalizovaných pacientů k uvolnění svalstva u onemocnění páteře, taping – terapeutickou metodu používanou k léčbě akutních i chronických potíží pohybového aparátu.
Nabízíme možnost provedení lumbální punkce atraumatickou jehlou, kdy pacient již za 3 hodiny po výkonu může opustit oddělení. Je možno tedy provádět i ambulantně. Tato jehla není hrazena zdravotní pojišťovnou, pacient si ji zakoupí v lékárně.
V roce 1990 bylo v ČR založeno "Sdružení CMP", což je OS občanů i právnických osob, majících zájem se aktivně podílet na zlepšování péče o občany postižené cévní mozkovou příhodou anebo ohrožené vznikem této choroby. Viz dokumenty níže v sekci "Informace pro pacienty"
Marcela Přecechtělová
Staniční sestra
MUDr. Jana Kadlčíková
Vedoucí lékař
Bc. Eva Fryčová
Staniční sestra