Plicní oddělení-pneumologie a ftizeologie

STRUKTURA ODDĚLENÍ:

• lůžkové plicní oddělení
  • příjmová ambulance lůžkového oddělení
  • odborná plicní ambulance při lůžkovém oddělení - zabezpečuje konziliární činnost, bronchoskopie, intervenční výkony
  • odborná plicní ambulance na poliklinice

PRÁCE ODDĚLENÍ:

Plicní oddělení zahájilo svůj provoz již v roce 1953, dva roky po otevření nemocnice. Celé oddělení prošlo komplexní rekonstrukcí a od roku 2009 je umístěno v přízemí levého křídla hlavního traktu nemocnice, kde je také bronchoskopický sálek. Oddělení má k dispozici jeden plně vybavený nadstandardní pokoj s vlastní lednicí a televizí, jeden dvoulůžkový, jeden trojlůžkový a čtyři čtyřlůžkových pokojů. Každý pokoj má samostatné sociální zařízení, menší pokoje jsou využívány pro izolaci nemocných s respiračními nákazami. Všechny pokoje jsou vybaveny polohovacími postelemi, lůžkovými rampami, stolky. Pacienti mají možnost využívat společenskou místnost - jídelnu s televizí, oddělení je pokryto signálem wi-fi.

Oddělení se zabývá primárně onemocněními dýchacího ústrojí, jako jsou chronická obstrukční plicní nemoc, bronchiální astma, záněty průdušek, nádory a záněty plic, plicní fibróza, selhávání srdce z plicních příčin, sarkoidóza, onemocnění pohrudnice či pneumothorax a také diagnostikou a léčbou tuberkulózy.

K diagnostice slouží řada přístrojů - bronchoskopy, spirometry, bodypletysmografická kabina, pulzní oxymetry, přístroj na měření vydechovaného oxidu dusnatého a ultrazvuk, ve spolupráci s radiology provádíme biopsie útvarů v plicích přes stěnu hrudní. K upřesnění diagnózy přispívají krom rtg a CT vyšetření rovněž radioizotopová vyšetření, magnetická rezonance a celá škála laboratorních vyšetření.

V léčbě se řídíme aktuálními národními standardy i mezinárodními doporučeními, spolupracujeme přitom s dalšími odbornostmi (alergologie, ORL, kardiologie, onkologie, revmatologie, fyzioterapie, intenzivní medicína aj.), u vybraných diagnóz také s příslušnými centry ve fakultních nemocnicích, hrudními chirurgy, intervenčními bronchology a radioterapeuty. Oddělení má platnou akreditaci pro vzdělávání lékařů v oboru pneumologie a ftizeologie.

Plicní oddělení je garantem přidělování stacionárních koncentrátorů kyslíku k provádění dlouhodobé domácí léčby kyslíkem u pacientů s chronickou respirační nedostatečností.