Ušní, nosní, krční - otorinolaryngologické oddělení (ORL)

STRUKTURA ODDĚLENÍ:

• lůžkové oddělení
  • příjmová ambulance
  • odborná ambulance
  • ambulance poliklinika
  • operační sál

OSTATNÍ PERSONÁL:

•  2 lékařky
  • 10 všeobecných sester
  • 1 sanitářka

PRÁCE ODDĚLENÍ:

Oddělení ORL bylo otevřeno v roce 1979.

Od května 2019 je z důvodu rekonstrukce umístěno v náhradních prostorách. Lůžkové oddělení se nachází v suterénu budovy C (bývalá jednodenní gynekologie), operační sál je součástí gynekologických operačních sálů v 1. patře budovy C.

Na oddělení jsou třílůžkové pokoje pro dospělé pacienty a pokoj pro děti. Dětský pokoj je vybavený televizí, DVD přehrávačem a hračkami. U hospitalizovaných dětí je možnost doprovodu rodičů. Sprcha a toalety jsou umístěny na chodbě oddělení.

ORL oddělení se zabývá diagnostikou a léčbou nemocí hlavy a krku. Patří sem nemoci uší, nosu a vedlejších dutin nosních, hltanu, hrtanu, jícnu a krku. Poskytujeme konzervativní a chirurgickou léčbu při onemocnění těchto orgánů.

Ročně je hospitalizováno téměř tisíc pacientů, a to nejen z našeho okresu, ale i z okresu Blansko, Prostějov a Brno-venkov.

Provádíme některé výkony z plastické chirurgie, a to zejména plastické operace ušních boltců- AURICULOPLASTIKA (nové okno), které u dětí do desátého roku života hradí zdravotní pojišťovna (později si plastiku hradí sám pacient).

Další operace se týkají vnějšího a středního ucha. U dětí (ale i u dospělých) často dochází ke vzniku chronického zánětu středního ucha, v tomto případě zavádíme ventilační drenáž do bubínku. Při pozánětlivých a poúrazových perforacích provádíme plastiku bubínku a rekonstrukci převodního aparátu středního ucha.

Vybočení nosní přepážky způsobuje zhoršené dýchání přes nos, trvalou rýmu, bolesti hlavy a jiné potíže; v tomto případě provádíme plastickou operaci přepážky- SEPTOPLASTIKA (nové okno). Při onemocněních vedlejších dutin nosních operujeme endoskopickou metodou přes nos, kdy rozšiřujeme vývody vedlejších nosních dutin do nosní dutiny- FESS (nové okno). Při neprůchodnosti nosní dutiny způsobené zbytněním sliznice skořep se provádí tzv. turbinoplastika.

U chronického zánětu nosohltanové mandle, zejména u dětí, a u chronického zánětu patrových mandlí- TONSILECTOMIE (nové okno), odstraňujeme mandle v celkové narkóze. Odstranění nosohltanové mandle provádíme endoskopickou metodou - ADENOTOMIE (nové okno). Zhoubné a nezhoubné nádory hrtanu operujeme metodou laryngomikrochirurgie za použití mikroskopu - MLCH (nové okno). Odstraňujeme cizí tělesa a stavíme krvácení z ORL orgánů. Odstraňujeme kožní nádory na hlavě a krku. Úzce spolupracujeme s neurology při diagnostice a léčbě závrativých stavů. Podáváme infuzní léčbu při nemocech vnitřního ucha.

V současnosti je většina operací prováděna v celkové anestezii. Plánované operační výkony provádíme vždy druhý den po přijetí pacienta k hospitalizaci. Menší výkony provádíme v lokální anestezii, většinou u ambulantních pacientů.

V rámci možností poskytujeme i nadstandardní služby – viz. ceník nadstandardních služeb .